Website TemplatesJoomla TemplatesWeb Hosting
آخرین مطالب

ورود به انجمن سایت

به جمع هواداران آی آر پرشین بپیوندید

خبرنامه

نام:

ایمیل:

خانه پروژه ی هارپ اجرای پروژه ی هارپ در افغانستان ( توضیحات جامع)

اجرای پروژه ی هارپ در افغانستان ( توضیحات جامع)

میانگین امتیار کاربران: / 5
ضعیفعالی 
به گفته تیم موسس هارپ، هدف از ایجاد این پروژه چیست ؟ 

به گفته خود اعضای تیم پروژه هارپ، این پروژه در راستای کشف منابع معدنی و سوخت های فسیلی در اعماق زمین است . 

چگونه؟ اگر امواج را به مواد ارسال کنیم، موج به آن ماده برخود میکند و به حالتی دیگر بازتابیده میشود.

 پروژه ی هارپ

مثلا فرض کنید اگر موجی را به نفت ارسال کنیم و از بازتاب آن، موجی به نام "الف" دریافت کنیم؛ موج "الف" به معنی نفت است.و حالا اگر امواج را به زمین ارسال کردیم و موج "الف" دریافت کردیم؛ این بدین معناست که در عمقی از زمین نفت وجود دارد .این عمل با دستگاهی به نام "راديو ترموگرافی" (Radio Thermography) انجام میشود. مشکل این دستگاه این است که نمیتواند اعماق زمین را مورد بررسی قرار دهد به همین علت بسیاری از منابع زیر زمینی مفید برای انسان با این دستگاه کشف نمیشود.

توضیح جامع در مورد چگونگی ارسال امواج و عواملی که موجب محدودیت انتشار امواج میشود

در این قسمت سعی داریم از این طریق به ماجرای افغانستان و بلایی که آمریکایی ها به سر آنان آورده اند برسیم .

احتمالا شماره ی برخی از شبکه های رادیویی را میدانید. تا به حال به خودتان گفته اید که این اعداد به چه معناست ؟ مثلا رادیو پیام ردیف 104.7 مگا هرتز .

این عدد به این معناست که برای ارسال این امواج باعدد فوق نیاز به یک آنتن با طولی مشخص است که از رایطه زیر استفاده میشود : 

 

و اگر عدد مذکور را در این رابطه قرار دهیم؛ طول آنتن مورد نظر به دست می آید مانند عکس زیر :

 

 

بنابراین اساس، برای ارسال امواج با این فرکانس نیاز به حداقل 2.86 متر آنتن است.

این رابطه را در ذهن داشته باشید که هر چه فرکانس پایین تر باشد به آنتن بلند تری نیاز داریم بنابر این برای تولید امواج به طول 1 هرتز نیاز به آنتنی به طول تقریبا 300 هزار کیلومتر است.و هر چه فرکانس یک دستگاه کم تر باشد؛ میتوان عمق بیشتری از زمین را رصد کند.

مثلا در ایران بیشترین موجی که فعلا میتوان تولید کرد موجی به اندازه 345 کیلو هرتز است. بدین ترتیب که اگر از نوک برج میلاد تا انتهای زیر بنای برج میلاد که به فرض هم اندازه طول برج است؛ آنتنی قرار دهیم این آنتن میتواند چنین موجی را تولید کند . مانند عکس زیر :

 

طول برج میلاد فعلا تا نوک آنتن 435 متر است و اگر زیر بنای آن هم همین مقدار باشد؛ طول آنتن 870 متر میشود و بر اساس رابطه زیر میتوان موجی به اندازه 345  کیلو هرتز تولید کرد:

اما آنتن های هارپ چگونه میتوانند موجی حتی کم تر از یک هرتز تولید کنند ؟

در نگاه اول تصور میشود که ایالات متحده آمریکا( که مالک این پروژه است؛) برای تولید چنین امواجی باید از آنتنی به طول 300 هزار کیومتر استفاده کند، که اگر طول هوا کره را 100 هزار کیلومتر بدانیم؛ این آنتن باید حتی تا 2 برابر طول هواکره از جو خارج شود؛ اما اینطور نیست.

 هارپ از روش دیگری برای تولید امواج استفاده میکند. بدین ترتیب که از مجموع آنتن ها که 180 عدد با ارتفاع(احتمالا) 50 متر است؛ فرکانسی به طول 6 مگا هرتز ارسال میکند که این فرکانس ها وقتی به لایه یونوسفر برخورد کرد یون ها را مرتعش میکند و در این حالت، خود یون ها فرکانس تولید میکنند. فرکانسی که حتی ممکن است کم تر از 1 هرتز باشد؛ و این امواج تا عمیق ترین بخش های زمین نفوذ میکند و موجب کشف منابع و ذخایر فسیلی جدیدی میشوند.مانند عکس زیر :

اما این پروژه با تمام مزایایش، تبدیل به یک بلای بزرگ برای مردم افغانستان شده است 

قبل از توضیح، به چند خبر از چند خبرگزاری توجه کنید:

شبکه اطلاع رسانی افغانستان : به گزارش بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان ( afghanpaper )، وزارت دفاع آمریکا پنتاگون از کشف یک معدن با ذخایر فلزات لیتیوم ، آهن، مس، کبالت و طلا به ارزش یک تریلیون دالر ( 1.000.000.000.000 دالر معادل 58.300.000.000.000 افغانی) در افغانستان خبر داد.
اين معدن عظیم که سرشاز از مواد معدني می باشد توسط گروهي از مقام‌هاي پنتاگون و زمين شناسان آمريكايي كشف شده بیشتر در مناقط جنوب و شرق کشور که هم مرز با پاكستان می باشند،قرار دارد. که گفته می شود اين ذخاير كه رگه‌هاي عظيمي از آهن، طلا ، نيوبيم و كبالت نيز جزو آن است، به اندازه يي است كه مي‌تواند افغانستان را به يكي از صادركنندگان عمده ي مواد معدني جهان تبديل كند. 
براساس اين گزارش، گروه كوچكي از زمين شناسان آمريكايي و مقامات پنتاگون اين ذخاير را به كمك نمودارها و يافته‌هايي كشف كردند كه توسط كارشناسان معادن اتحاد جماهير شوروي در زمان اشغال افغانستان توسط نيروهاي اين كشور در دهه ي هشتاد میلادی گردآوري شده بود. 
هرچند گفته می شود اطلاعات این نمودارها توسط برخی انجینیرهای افغانستانی در اختیار نیروهای آمریکایی قرار گرفته است . بدین منظور که این زمین شناسان افغان به منظور حفاظت از اين نمودارها در طول هرج و مرجي كه پس از خروج نيروهاي شوروي در کشور پديد آمد، نمودارها را به خانه هايشان برده بودند و اکنون پس از 30 سال جنگ آن را نه در اختیار نیروهای دولتی، بلکه در اختیار نیروهای آمریکایی قرار دادند.

خبر گزاری فارس : به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه، وحيدالله شهراني وزير معادن افغانستان در لندن پايتخت انگليس اعلام كرد كه كابل در ارتباط با معادن كشف شده افغانستان و بهره‌برداري از ثروتهاي معدني كه قرار است تا سال 2015 ميلادي بيش از 3/5 ميليارد دلار در سال به افغانستان سوددهي كند كاملا شفاف است و اين شفافيت را ادامه خواهد داد.


همان طور که متوجه شدید، اخیرا در افغانستان معادن بسیار زیادی از جمله نفت،گاز،طلا،روی،لیتیوم و... کشف شده است .حجم این مواد انقدر زیاد بوده که اگر این ثروت به مردم افغانستان برسد؛ آنان از این فقر و فلاکت نجات میابند. با توضیحات قبل متوجه شدید که هارپ توانایی کشف منایعی که در عمق زمین هست را داراست بنابراین بدون هیچ گونه شکی علت کشف این معادن و سوخت های فسیلی هارپ میباشد.

اما چرا افغانستان ؟ دلیل آن هم حضور از قبل نیروهای آمریکایی در آنجاست آنان از سال 2001  وارد افغانستان شدند؛ و از همان موقع تا به امروز  نیروهای خود را به خاطر محاصره مرزی ایران و تثبیت قدرت خود در منطقه وارد افغانستان کردند. اما اخیرا یک بهانه دیگری هم برای ماندن دارند آن هم به تاراج بردن ذخایر عظیم معدنی افغانستان است که با پوشش مبارزه با ترورسیت انجام پذیرفته .

چندی پیش نیروهای آمریکایی از عراق و آمریکا برای به اصطلاح مبارزه با تروریسم وارد افغانستان شدند. در این میان یک حصار نظامی در شهر های افغانستان و عموما معادن ایجاد کردند؛ اما مشاهده میشد که تروریست ها همچنان در این شهر ها فعالند. پس از بررسی هایی که از سوی مقام های افغان انجام شد متوجه شدند که نیروهای آمریکایی در طول روز مراقب اوضاع اند اما هنگام شب، خودشان افراد تروریست را وارد شهر ها میکنند و مردم را به خاک و خون  میکشند .

 علت این عمل چه میتواند باشد ؟ عموما وقتی دشمنی در میان نباشد؛ دیگر دلیلی بر حضور نیروهای امنیتی نیست. داخل کردن تروریست ها از سوی آمرکایی ها به شهر ها، توجیهی بر حضور آمریکایی ها در افغانستان است که به زیرکی انجام پذیرفته .

 

با تشکر از : http://daryanavardan-abi.persianblog.ir/page

 

 

 هارپ در افغانستان استفاده از پروژه ی هارپ در افغانستان استفاده از هارپ پروژه ی هارپ استفاده از هارپ

آخرین بروزرسانی (جمعه, 10 تیر 1390 ساعت 13:17)