Website TemplatesJoomla TemplatesWeb Hosting
آخرین مطالب

ورود به انجمن سایت

به جمع هواداران آی آر پرشین بپیوندید

خبرنامه

نام:

ایمیل:

خانه تاریخچه تارخچه ی تلفن های همراه از ابتدا تا به امروز

تارخچه ی تلفن های همراه از ابتدا تا به امروز

میانگین امتیار کاربران: / 8
ضعیفعالی 

چه شد که موبایل به دست ما ایرانیها رسید:

يك دهه پس از ظهور پديده تلفن سيار در جهان ,ايران نيز در سال 1354_1355درصدد استفاده از اين سيستم بر آمد و با بررسي هايي كه از سوي شركت مخابرات ايران و كارشناسان خارجي صورت گرفت اين نتيجه حاصل شد كه ايران سالانه كشش جذب 4تا5هزار مشترك را دارد و اجراي طرح با 1000 شماره پيش بيني شد اما اين تلاش در آنزمان ناكام اند.

 

در سال 1367 وزارت پست و تلگراف اقدام به طراحي تلفن سيار كرد و با يك تجديد نظر در اين طرح ,در سال 1372 تجهيزات آن خريداري شد و در مرداد ماه 1373 فاز اول اين طرح به ظرفيت 10000 شماره اي آغاز به كار كرد. همزمان با اجراي اين طرح در تهران ,طراحي مقدماتي سيستم تلفن سيار در كرمان نيز آغاز شد كه در مرحله دوم طرح ,مقرر شد تهران ضمن اتصال به اين شهرها با ورودي و خروجي زير زميني و دريايي كشور نيز مرتبط شود و جزاير قشم و كيش در مرحله دوم تحت پوشش اين طرح قرار گيرند. طي سالهاي 1372 تا اوايل 1374 تعداد متقاضيان تلفن سيار بيش از 100 نفر نبود چون اين سيستم به هيچ عنوان براي مردم شناخته شده نبود و در شهريور 1374 هنگامي كه آكهي نام نويسي در روزنامه هاي كثير الانتشار كشور منتشر شد حدود 8تا9 هزار نفر ثبت نام نمودند,به عبارت ديگر استقبال چنداني از اين سيستم پايه و ضروري در جامعه به عمل نيامد و حتي در محافلي با واكنش هاي منفي ,تلفن همراه سيستمي زايد و تجملاتي عنوان شد. 

 

از بهمن 1374چرخشي شگفت براي نام نويسي تلفن سيار پديدار شد بطوريكه 200هزار نفر متقاضي دريافت تلفن سيار شدند البته تقاضاي استانهاي كشور بدليل عدم آگاهي از كاربرد اين وسيله ارتباطي كمتر بود و بيشترين تقاضابه شهروندان تهراني اختصاص داشت كه بيش از 130 هزار نفر برآورد مي شد و همچنين مردم حومه تهران يعني كرج ,قزوين ,ساوه و قم كه با در نظر گرفتن شمار آنان رقم تقاضا به 150 هزار شماره رسيد . 

در پي استقبال غير منتظره، طراحي براي گسترش تلفن سيار جهت يك ميليون مشترك پيش بيني شد و در اين زمينه براي شهرهاي مختلف كشور دستگاههاي لازم به منظورراه اندازي اين پروژه خريداري و نصب گرديد.

سيستم تلفن سيار ديجيتالي ايران از كشور فنلاند خريداري شد كه از نوع GMS مي باشد و برخي از خريدها نيز در اين چند ساله اخير از زيمنس و نوكياي آلمان بوده است.

در سال 1382 در حدود 2 ميليون و414 هزار و815 تلفن همراه در داخل كشور به متقاضيان واگذار شده است كه از اين تعداد 143هزار و هشتصد و هفتاد وشش مورد در استان خراسان مورد استفاده و بهره برداري مشتركين مي باشد.

 تاريخچه تلفن همراه در جهان

از دهه 1960 فكر آزاد كردن تلفن از حالت ثابت و بكارگيري آن در مكانهاي مختلف در كشورهاي اسكانديناوي پا گرفت. كشورهاي سوئد، دانمارك و نيز فنلاند از پيشگامان تلفنهاي اتومبيل در جهان بودند كه در اواخر دهه 1960 به بازار جهاني عرضه شد و در پي اين موفقيت كشورهاي اسكانديناوي در صدد برآمدند اين سيستم را تكميل نمايند.

تلفن سيار اين سيستم بصورت لامپي و آنالوگ (غير هوشمند) بود كه پاسخگوي متقاضيان نبود. اين سيستم با يك مركز اصلي مرتبط بود و اين مركز محور ارتباط متقابل تلفنهايي بود كه هر يك جداگانه باهمان مركز و فركانس توان مبادله داشتند و امكان وصل اين سيستم به شبكه خودكار در سطح كل جامعه وجود نداشت. در پي تبديل اين سيستم به خودكار، اولين شبكه تلفن متحرك به نام (NMT) بوسيله اين چهار كشور، آمريكا سيستم (AMPS) خود را وارد بازار كرد و ژاپن سومين كشور در جهان بود كه سيستم سيار خود را با ويژگيهاي دو نوع اسكانديناوي و آمريكايي به نام (HCMTC) وارد بازار نمود. سيستم ژاپني قابليت اتصال به شبكه را داشت و انگلستان هم با عرضه سيستم (TACS) به گروه دارندگان تلفن سيار پيوست كه اين سيستم ها در آغاز با فركانس 450 مگاهرتز كار مي كردند و بعدا به 800 مگاهرتز تغيير يافت.

در اوايل سال 1985 گروهي متشكل از 17 كشور اروپايي به نام (GMS) بوجود آمد تا بصورت هماهنگ طرح تلفن سيار ديجيتالي را اجرا نمايند هر چند طبق انتظاراتي كه از آنان مي رفت موفق نشدند اما در نهايت موفق به ابداع سيستمي شدند كه در نوع و زمان خود بي عيب و نقص بود. در ابتدا قصد بر اين بود كه اين سيستم جديد در اختيار كشورهاي ديگر قرار نگيرد اما هزينه هاي سنگين اين طرح آنان را واداشت كه براي جلب رضايت مشتري تلاش نمايند تا از اين طريق هزينه ها سرشكن شود.

به دليل نيازمندي ساير كشورها به فناوري جديد و بسيار كارآمد، تلفن همراه از سوي تمامي كشورها مورد استقبال قرار گرفت و در ظرف مدت كوتاهي اين فناوري در سراسر جهان مورد بهره برداري قرار گرفت.

اما چه کسی توانست اولین گوشی موبایل را بسازد؟

بیست و پنج سال قبل اولین گوشی موبایل یعنی motorola dynatac 8000x  توسط تیمی به رهبری دکتر مارتين كوپر (Martin Cooper) مدیر بخش سیستم های شرکت موتورولا ساخته شد.
این گوشی  800 گرمی حدود ده اینچ طول داشته و دارای یک آنتن دو اینچی قابل انعطاف بود.مطمئنا اولین تلفن‌ همراه ظرافت گوشی های امروزه را نداشته و شبيه بي‌سيم‌هاي بیست سال پيش و بدون انجام هیچ کار فانتزی بر روی آن بوده است.
جالب است بدانید که این گوشی تنها مجهز به یک صفحه نمایش LED از نوع نوری و برنگ قرمز بود که تنها مي توانست شماره های گرفته شده را نمايش دهد و اولین تماس تلفنی گرفته شده به وسیله این موبایل در نمایشی تبلیغاتی از محل soldier field واقع در شیکاگو برقرار گردید و طی آن تماس، باب بارنت (Bob Barnett) مدیر شرکت Ameritech Mobile Communications که اینک    Verizon Wireless  نام دارد با نوه الکساندر گراهام بل تماس گرفت.
قیمت این گوشی در آن زمان 3995 دلار بوده و علاوه بر آن مالک باید ماهیانه مبلغ 50 دلار برای استفاده از سرویس می پرداخت و هزینه تماس نیز 40 سنت برای هر دقیقه در ساعات اوج مصرف  و 24 سنت در دیگر ساعات بوده است.

اما نکته ی جالب اینجاست که با توجه به قیمت کزایی آن، طی سال اول دوازده هزار مشترک از شبکه موبایل استفاده می کردند.

  

1371 هجری شمسی/ نخستین پیام کوتاه یا پیامک فرستاده شد.
1377 هـ. ش/ اولین گوشی همراهی که رادیو هم بود.
1378 هـ. ش/ اولین گوشی همراهی که دوربین داشت.
1381 هـ. ش/ اولین گوشی همراهی که موسیقی هم پخش می کرد.

 

ساخت اولین گوشی دوربین دار :

ایده یکپارچه‌سازی گوشی موبایل با دوربین یا وسایل دیگر و  مهیا کردن امکاناتی برای اشتراک عکس با دیگران ايده تازه اي نبود و پیش از اینکه به فکر فیلیپ کان برسد ، چندین کمپانی از جمله شركت اپل و اليمپوس به این فکر افتاده بودند ، اما نخستین موبایل مجهز به دوربین در 11 ژانويه سال 1997 (22/10/1375) توسط شرکت شارپ ژاپن  به همکاری آقای کان ساخته شد و در همین سال بود که فیلیپ کان شرکت استارفیش را در زمینه نرم‌افزارهای گوشی تأسیس کرد. این گوشی  J-SH04نام داشت و به وسیله آن می‌شد از طریق اینترنت عکس‌ها را ارسال کرد. اما آیا آن زمان کسی فکر می کرد روزي تلفني با دوربین  12 مگا پیکسلي نیز ساخته خواهد شد....؟!

نگاهي به بعضي از مهمترين شركت هاي سازنده گوشي همراه:

شركت موتورولا:
پل وی گالوین و برادرش جوزف ای گالوین در سال ۱۹۲۸ در كارخانه‏ای دارای پنج كارمند در ایلینویز شیكاگو سرمایه‏گذاری كردند. کارخانه ای که اولین محصول آن حذف‏كننده باتری بود كه به مصرف‏كنندگان اجازه استفاده از جریان برق خانگی در رادیو را می‏داد.
در اواخر دهه ۱۹۸۰ موتورولا به نخستین تهیه‏كننده تلفن‏های سلولی تبدیل شد و  از سال تاسیس خود تاكنون موفق به دریافت ۵۱۳ جایزه گوناگون برای محصولات مختلف ارتباطی خود شده است.

شركت نوكيا:

تاریخچه نوکیا از سال 1865 شروع می شود؛ وقتی که مهندس Fredrik Idestam در جنوب فنلاند کارخانه ای جهت کاغذسازی تاسیس کرد اما بعد از جنگ جهانی دوم کارخانه نوکیا شرکت کابل فنلاند را خرید و این شرکت بواسطه نیاز روز افزون بشر به انتقال انرژی و شبکه های تلگراف و تلفن گسترش فراوانی یافت. در اوایل دهه 1970 سوییچ های مخابراتی تلفن از نوع Analog بود که نوکیا آن را با موفقیت به Digital تبدیل کرد و بطور همزمان قانون به وزارت ارتباطات فنلاند اجازه تاسیس شبکه تلفن همراه متصل به شبکه عمومی را برای استفاده در اتومبیل ها صادر کرد. تا اینکه  در سال 1977 كاري كايرامو (Kari Kairamo) رئيس شركت نوكيا شد و امروزه نیز شرکت نوکیا در تکنولوژی دیجیتال شامل تلفن همراه ، شبکه های ارتباطات راه دور ، wireless data solutions و multimedia terminals  پیشرو می باشد.

شرکت سامسونگ:

شرکت سامسونگ الکترونیک در سال 1969 میلادی تاسیس شد و از آن زمان به عنوان یک پیشرو در صنعت الکترونیک شناخته می‌شود. بیشترین معروفیت سامسونگ به موفقیت این شرکت در بازار حافظه‌های نیمه‌هادی مربوط می شود. از سال ۱۹۹۲ میلادی تا کنون، سامسونگ به عنوان بزرگترین تولیدکننده DRAM در جهان شناخته می‌شود. سامسونگ بزرگترین سهم بازار را در تلفن‌های موبایل CDMA در اختیار دارد و به عنوان سومین فروشنده بزرگ تلفن‌های موبایل در دنیا شناخته می‌شود.

شركت سونی اریکسون :

سونی اریکسون یک شرکت شراکتی است که در سال ۲۰۰۱ توسط دو شرکت سونی ژاپن و شرکت
ارتباطاتی سوئدی اریکسون برای تولید موبایل تاسیس شد. هر دوی شرکت‌ها تولید موبایل
شرکت خود را متوقف کردند. دلیل اصلی این ترکیب تخصص سونی در دستگاه‌های الکترونیکی مصرفی و رهبری تکنولوژیکی اریکسون در بخش ارتباطات بود. مدیریت کلی شرکت در Hammersmith  شهر لندن است. این شرکت تیم‌های توسعه و تحقیقی دیگری در کشورهای سوئد، ژاپن، چین، کانادا، هلند، ایالات متحده، هند و انگلستان و در حدود ۸۰۰۰ کارمند در سرتاسر جهان دارد. در حال حاضر رئیس شرکت مایلس فلینت و رئیس اجرایی Anders Runevad  می‌باشد.


و اما مشکلاتی که در پی استفاده نامناسب از موبایل بوجود می آید:


از جمله مزایای بیشمار تلفن همراه می توان به قابل حمل بودن آن اشاره کرد که به واسطه ی این امکان ، میتوان از به همراه داشتن ضبط صوت، کاغذ و مداد و یا حتی تلویزیون، بطور مجازی و در یک دستگاه بهره مند شد همچنین این وسیله از مسیرهای مختلفی باعث سرگرمی‌های متعددی در هر زمینه‌ای گشته است.
اما از زیان های این وسیله نیز نمیتوان چشم پوشید ، استفاده از این وسیله می تواند امری گمراه کننده باشد ، برای مثال استفاده ازین وسیله در هنگام رانندگی ویا در هواپیما و بیمارستان ممکن است برای خود و یا دیگران آسیب های جبران ناپذیری در بر داشته باشد.
همچنین در باب ضرر های مربوط به تشعشعات تلفن همراه میتوان گفت که یکی از زیان بار ترین موارد برای جنین در شکم مادر امواج الکترومغناطیسی موبایل است چراکه این امواج منجر به کاهش عکس‌العمل مولکولی در بدن جنین می‌شود.
و همین طور موارد ثبت شده ای نیز وجود دارد كه نشان می‌دهد، افرادی كه بیش از 10 سال و به مدت طولانی از تلفن همراه استفاده كرده اند به سرطان مغز یا تومور مبتلا گشته اند . همچنین به گفته محققان امواجی كه تلفن های بی سیم و همراه ایجاد می كنند به DNA بدن نیز آسیب می‌زند.
چقدر مایه ی ناراحتیست که انسانها تنها بدلیل عدم اطلاع رسانی درست و به موقع و یا فرهنگ سازی مناسب دچار چنین مشکلاتی خواهند شد...

 

تاریخچه ی تلفن های همراه از ابتدا تا به امروز تاریخچه موبایل در ایران و جهان موبایل از ابتدا تا به امروز تاریخچه تلفن های همراه 

آخرین بروزرسانی (سه شنبه, 01 شهریور 1390 ساعت 09:15)