Website TemplatesJoomla TemplatesWeb Hosting
آخرین مطالب

ورود به انجمن سایت

به جمع هواداران آی آر پرشین بپیوندید

خبرنامه

نام:

ایمیل:

خانه مجموعه مطالب وایرلس ارتباط باور نکردنی 201 کیلومتری وایرلس

ارتباط باور نکردنی 201 کیلومتری وایرلس

میانگین امتیار کاربران: / 2
ضعیفعالی 

 

 

 

در جولای 2005 و یک جمعه گرم تابستانی 4 تا آدم بیکار اما خلاق  به دنبال کسب یک رکورد جهانی نصب وایرلس ،خانه را به مقصد بیابان های خارج شهر لاس وگاس  ترک میکنند . تمامی ابزار آلات دست ساز که شامل یک آنتن سالید دیش در ابعاد 12 فوت و یک کارت PCMCI با خروجی 300 میلی وات و یک سری داربست و دکل بوده نیز با خود حمل میکنند . و پس از مسافت 200 کیلومتر در یکی از ارتفاعات مکان مناسبی برای برپا کردن تشکیلات خود می یابند .  

 

 

باید گفت بچه های تیمiFiber Redwire   پس از نصب سالید دیش به این بزرگی 12 فوتی در یک ارتفاع مناسب و تنظیم آن رو به محل ریموت که آنتن 10 فوتی نصب گردیده است بالاخره موفق می شوند با نوتبوکی که روی آن لینوکس نصب شده و کارت وایرلس پی سی ام سی آی درون آن جای گرفته با محل مبدا با فاصله 125 مایل ( 201 کیلومتر) روی استاندارد 802.11b سرعت 11 مگابیت بر ثانیه به طور معجزه آسا ارتباط برقرار کنند و این رکورد جهانی را برای خود به ثبت برسانند .این در حالی است که سمت مبدا از خروجی 30 میلی وات و آنتن سالید دیش 10 فوتی استفاده می گردد و این خود یک رکورد محشر است.

 

 

این حضرات جوان و مبتکر  پس از این آزمایش فاصله خود را به 143 مایلی ارتقا میدهند اما به علت عدم دید مناسب و کامل که در تصویر مشاهده می گردد حتی با بکار گیری امپلی فایر نیز متصل نمی شوند و در همینجا با رکورد 125 مایل کار خود را به پایان می رسانند.خودشون مدعی هستند در آزمایش اولیه آنقدر کیفیت سیگنال مناسب بوده که چنانچه دید مناسب در اختیار داشته باشند تا 300 مایل می توانند لینک برقرار کنند !!!( صحبتی بوده که شده اما عمل نشده )

 

 

دلایل اتصال این لینک از دیدگاه خود را به چند بخش تقسیم میکنم :
 
1-       اولین عامل موفقیت آنها ابعاد بزرگ آنتن و کیفیت مناسب از لحاظ کانون دقیق دیش ! ، فید نیز باید بسیار دقیق و با کیفیت بالا ساخته شده باشه و حتما از یک کابل و کانکتور کوتاه و ایده ال با کمترین افت استفاده شده. تمامی این موارد باعث افزایش Gain نهایی و عدم افت محسوس سیگنال و برقراری ارتباط طولانی می باشد. 

  ۲-  این حضرات مبتکر ، بسیار مکان های مناسبی را از خوش شانسی یا مطالعه برای آزمایش انتخاب کرده اند زیرا فاصله مابین عاری از آلودگی فرکانسی بر باند 2.4 و بیابان محض می باشد و نکته بسیار مهمتر اختلاف ارتفاع و فاصله آنها از سطح موانع بین راه می باشد که همانطور که در تصویر می بینید بیضی Fresnel zone  کاملا عاری از موانع می باشد. 

3-  استفاده از دیوایس مناسب وایرلس با حساسیت بالا و پاور مفید 300 میلی وات در یک طرف .

 

 

 

 

در نهایت میتوان خیلی از عوامل را دخیل دانست اما به نظر بنده مهمترین عامل استفاده از آنتن عالی و gain بالا در این کار می باشد.
 دوستان و همکاران وایرلس کار این موضوع تنها و تنها برای شما بزرگوران یک مطلب در پی دارد و آن اینکه چنانچه به دنبال کیفیت مناسب سرویس دهی هستید بجای استفاده از بوستر ها و تقویت کننده های گوناگون با پاور های بالا به دنبال استفاده از یک آنتن مناسب با درجه کمتر و گین بالاتر باشد تا فضای فرکانسی را برای خود و دیگران آلوده نساخته و نویز را کاهش دهید. استفاده از کابل های رابط با کیفیت بالا و کانکتورهای مناسبتر باشید تا خروجی دستگاه خود را کمتر هدر دهید و از استهلاک دستگاه با پاور زیاد بکاهید.

 این نکته حائز اهمیت است که این دوستان خلاق جوان سال 2004 هم یک رکورد 51 مایلی با خروجی پایین 30 میلی وات و آنتن 10 فوتی به ثبت رسانیده بودند و البته خودشون در ساختن کامل متعلقات از جمله آنتن حتی کارهای جوشکاری و الکتریکی دست داشته اند و از عکسی که کنار آنتن گرفته اند هم مشهود است. 

در لینک 125 مایلی این دوستان 3 ساعت زیر بار گذاشته اند و پینگ ها را حدود 12 میلی ثانیه فکر میکنم اعلام نموده اند و نکته جالب اینه که یکی از آدمهای فنی اونها با شکستگی پا و عصا پشت سیستم نشسته و کار تست لینک را داره انجام میده .

The final result was a full 11 Mbps data transfer rate over a distance of 125 miles, a new world record for an unamplified wireless networking connection.
 

می بینید که این تیم حتی تاکید نموده اند که فول 11 مگابیت بر ثانیه را جواب گرفته اند (در فاصله 201 کیلومتر) و در ضمن بدون هیچ گونه تقویت کننده ای که البته حتی اگر بوستر هم استفاده میکردند باز هم کار عجیبی است.

تا اونجایی که بنده اطلاع دارم دستگاههای مثل اورتوگون رو فرکانس 5.8 با یک خروجی وحشتناک می تونند در این فاصله پهنای باند خوب ارائه کنند که باید پول زیادی برای یک لینک پوینت تو پوینت هزینه کرد.

اینکه روی فرکانس 2.4 به چنین موفقیتی دست یافته اند واقعا جای تبریک داره ، قبول کنید که نصب و تنظیم  یک سالید دیش 12 فوتی هرچند سبک و نازک ساخته شده باشه کار بسیار سختی است و اینطور که متوجه شدم یک کار جالب دیگر اونها مدرج کردن اهرم و بازوی حرکت آنتن می باشد که بتوانند با زاویه دقیق و مشخص تغییر حالت بدهند .

 ظاهرا از دیگر کارهای مهمی که اونها در تست 125 مایل (201 کیلومتر) انجام داده اند یک ارتباط ویث بوده که از طریق اتصال یک آنتن اومنی به یک رادیو معمولی با خروجی پایین در سمت مبدا و  در سمت مقصد نیز همان آنتن 12 فوتی و کارت 300 میلی وات استفاده کرده اند که البته این موضوع را در مطالب سایت ندیدم فقط در حین فیلم به اون اشاره می شود.

در پایان با توجه به اینکه خبر فعالیت این گروه و رکورد اونها در سایتهای زیادی از جمله فروشنده خود کارت PCMCA   300 میلی واتی تبلیغ و به ثبت رسیده است و تاکید بر عدم استفاده از بوستر شده است به نظرم واقعی جلوه کرد وگرنه در غیر این صورت غیر قابل باور بود که اونها توانسته باشند این چنین آنتنی به تولید برسانند و این چنین لینکی با پهنای 11 مگ برقرار کنند (که البته در ارتباط 11 مگ فکر میکنم تست دقیق انجام نداده باشند چون واقعا بعید به نظر می رسه کل پهنای باند را حتی هاف داپلکس منتقل کرده باشه و اگر اینچنین باشه به سازنده این کارت هم باید تبریک گفت)

  

 

 

 

آخرین بروزرسانی (دوشنبه, 15 شهریور 1389 ساعت 15:22)