Website TemplatesJoomla TemplatesWeb Hosting
آخرین مطالب

ورود به انجمن سایت

به جمع هواداران آی آر پرشین بپیوندید

خبرنامه

نام:

ایمیل:

خانه مجموعه مطالب وایرلس

آشنایی با ساختار شبکه های GSM

میانگین امتیار کاربران: / 14
ضعیفعالی 

 در این مطلب به بررسی کامل ساختار شبکه های gsm میپردازیم.

امروزه ميليون‌ها نفر در سراسر جهان از تلفن‌هاي سلولي (همراه) استفاده مي‌كنند . در واقع تلفن‌‌هاي همراه نوع پيشرفته راديو تلفن‌هاي دهه 1880 هستند كه در آن زمان روي خودروها نصب و استفاده مي‌شد . اين سامانه داراي يك يا چند دكل آنتن مركزي براي هر شهر بود وهر دكل مي‌توانست تا 25 كانال ارتباطي را تا شعاع 40 الي 50 مايل پوشش دهد . اما به علت محدوديت كانال‌هاي ارتباطي امكان مشترك شدن براي همه وجود نداشت. تلفن همراه سامانه اي سلولي است زيرا مناطق تحت پوشش آن به سلول‌هاي تقريباً 6 گوش تقسيم بندي مي شود. بدين ترتيب كل فضاي مورد نظر تحت پوشش سلول‌هاي مختلف قرار مي‌گيرند .

در مركز هر سلول يك دكل آنتن به نام (BTS) نصب مي‌شود و بر حسب ظرفيت هر سلول تعداد مشتركان تغييرمي كند.معمولاً هر سلول آ‌نالوگ قادر است تا 56 كانال راديويي را پشتيباني كند به عبارت ديگر هر سلول مي‌تواند همزمان مكالمه‌ي 56 نفر با تلفن همراه را در محدوده‌ي تحت پوشش خود اداره نمايد . اما اين ظرفيت در روش‌هاي ارتباطي ديجيتالي امروزه افزايش يافته است . براي مثال درسامانه ي ديجيتالي TDMA مي توان تا سه برابر ظرفيت آنالوگ يعني تقريباً 168 كانال را پوشش داد.

آخرین بروزرسانی (دوشنبه, 22 آذر 1389 ساعت 21:20)

ادامه مطلب...

 

انواع دکل‌های مخابراتی

میانگین امتیار کاربران: / 9
ضعیفعالی 

در این مطلب قصد داریم به بررسی انواع دکل های مخابراتی بپردازیم و آن ها را از نظر کارایی و نحوه ساخت با هم مقایسه کنیم .

 

دکل‌های مهاری
دکل‌های مهاری به دکل‌هایی گفته می‌شود که بوسیله سیم مهار به زمین یا تکیه گاه دیگری مهار گردد.این نوع دکل‌ها به دلیل وزن پایین و سبکی وزن مزیت دارد و در مکان‌هایی که فضا به قدر کافی موجود باشد استفاده می‌گردد. اغلب در شبکه تلفن همراه، رادیو و بیسیم و شبکه‌های رایانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.این دکل‌ها قابلیت نصب در پشت بام منازل و ادارات را داشته علاوه بر اینکه ارتفاع ساختمان به بلندی محل نصب آنتن‌ها کمک کرده در مناطق شهری مزیت فراوانی دارد.این نوع دکل‌ها در صورتی که روی زمین نصب گردد نیاز به فضای زیادی جهت نصب سیم مهارها دارد.

آخرین بروزرسانی (دوشنبه, 22 آذر 1389 ساعت 21:23)

ادامه مطلب...

 

نسل آينده شبكه هاي محلي بي سيم

 

نسل آينده شبكه هاي محلي بي سيم

اصطلاح نسل آينده كه امروزه با بسياري از عناوين مرتبط با صنايع ارتباطي و مخابراتي همراه شده است، به طور عام به ايجاد يك بستر مشترك ارتباطي اشاره دارد كه خدمات سه گانه صوتي ،‌ تصويري ، و ديتا را به صورت يك جا به مشتريان خود ارائه كند. با اين تعريف روشن مي شود كه چرا مناسب ترين عنوان براي نسخه اي از فناوري ارتباط محلي بي سيم موسوم به WLAN كه قادر به ارائه خدمات تلفني است ، Next Generation WLAN مي باشد. صرف نظر از اين موضوع ، رشد سريع به كارگيري WLAN در محيط هاي اداري و تجاري ، اين فناوري را به مرحله اي رسانده كه از لحاظ معماري و ساختاري نيز پاسخگوي رشد فوق نمي باشد. به عبارت ديگر، WLAN به شكل امروزي قادر به پوشش ميليون ها كاربري كه در طي پنج سال آينده به خيل كاربران آن اضافه مي شوند، نخواهد بود، چ رسد به اين كه كاربردهاي جديدي همچون ارتباطات تلفني نيز به مجموعه كاربردهاي آن اضافه شوند. در اين نوشتار ، چالش هاي پيش رو و نحوه غلبه بر آن ها را در قالب تكنيك انتقال مكالمات تلفني بر روي ارتباطات محلي بي سيم Voice over WLAN بررسي خواهيم كرد.
در حال حاضر ، نياز به ايجاد نسل جديدي از زيرساخت هاي ارتباطي همگرا، جهت تبادل همزمان داده ها و مكالمات تلفني بااستفاده از فناوري انتقال صوت روي پروتكل اينترنت، يكي از اولويت هاي كليه شركت هاي فراهم كننده خدمات مخابراتي و اينترنتي مي باشد.
از طرفي، به كارگيري فناوري WLAN در محيط هاي اداري و عمومي ، همچون سالن هاي انتظار هتل ها، فرودگاه ها ، و ايستگاه هاي قطار با استقبال كاربران رو به رو شده است . WLAN خيلي زود جاي خود را در بازار خدمات ارتباطي باز كرد.
ولي اين رشد سريع، نقاط ضعف بسياري را نيز آشكار ساخته است.
بسياري معتقد بوده و هستند كه اين فناوري در شكل پايه خود، فاقد ملاحظات امنيتي لازم،‌ قابليت گسترش در ابعاد كلان، قابليت اطمينان بالا براي كاربردهاي حساس و بالاخره امكان مديريت پذيري از جانب دارندگان آن مي باشد و اين چالش ها با شروع زمزمه هايي درباره انتقال همزمان مكالمات تلفني بر روي اين بستر، حساس تر نيز شده اند. مطالعات انجام گرفته نشان مي دهد كه با وجود محبوبيت WLAN ، به دليل معضلاتي كه گفته شد، بسياري از شركت ها كاربرد آن را به سالن هاي كنفرانس و برخي واحدهاي خاص محدود نموده اند.
بنابراين، بديهي است كه ايده دسترسي بدون محدوديت هاي در هر جا و هر زمان به ارتباطات درون سازماني كه بهبود قابل ملاحظه اي در بهره وري نيروي كار را به همراه دارد، در صورتي WLAN را بستر ارتباطي خود قرار مي دهد كه براي اين چالش ها ، راه حل قابل قبول و مقرون به صرفه اي انديشيده شود.
با غلبه بر اين چالش ها و به كارگيري شبكه محلي بي سيم جهت مكالمات تلفني ، رقيب پرقدرتي براي تلفن همراه وارد گود خواهد شد كه آينده اي كابوس گونه را براي شركت هاي فراهم كننده خدمات تلفن همراه رقم مي زند!
مطابق تخمين هاي موجود، ارتباطات بي سيم همگرا ، يكي از سريع ترين زمينه هاي رشد را پيش روي دارد، به خصوص در بازار ايالت متحده كه بيش از 50 درصد شركت ها مجهز به WLAN مي باشند . در بازارهاي كمتر توسعه يافته ، همچون بازار اروپا، كه تنها 12درصد شركت ها به كاربرد WLAN روي آورده اند، هنوز هم فناوري تلفن بي سيم DECT كاربرد گسترده اي دارد. ولي حتي در اين منطقه نيز آمادگي كاربرد همزمان صوت و داده برروي WLAN وجود دارد.

آخرین بروزرسانی (دوشنبه, 15 شهریور 1389 ساعت 15:20)

ادامه مطلب...

 

سرویس اینترنت دو طرفه با ماهواره

میانگین امتیار کاربران: / 4
ضعیفعالی 

 

سرویس های یک طرفه ددیکیت و تضمینی با پهنای باند اختصاصی

مخصوص سازمان ها ،ISp ها ، ICP ها و تمامی مراکزی که ترافیک بالا و نیاز به IP  های متعدد دارند.

Corporate Services  (Eutelsat W6 )

1024-2048 512-1024 256-768 128-640

64-320

services(Kbps)
512 IP 256 IP 128 IP 64 IP 32 IP IP Valid
2650$ 1500$ 800$ 420$ 220$  Price

سرویس های فوق گرچه میزان پهنای کمتری را تضمین می کند اما در عمل به صورت فول برست سرویس ارائه می کنند و از لحاظ کیفیت در وضعیت مناسبی قرار دارند نکته قابل توجه در مورد سرویس های فوق عدم تغییر کیفیت و سرعت در بارکشی های مداوم می باشد که از اهمیت زیادی از دید مشترکان این مجموعه داراست.

 

 ابتدا سخت افزار مورد نیاز 

دوستان سرویس متقارن ساختار و تجهیزاتش به کلی با سرویس های تنها دریافت متفاوت است . مهمترین سخت افزار مورد نیاز ( ترانسیور ) است که قابلیت سند کردن (ارسال) را برای ما امکان پذیر می نماید . شما در دریافت محدودیت خاصی در سخت افزار ندارید آن چیزی که مهم است قدرت ارسال ترانسیور است . مهمترین نکته مقدار وات یک ترانسیور است مثلا یک ترانسیور ۲ وات بین ۵۱۲ کیلو بیت تا ۷۰۰  دیتا ارسال نماید .که با توجه به استفاده دیش 1.8 یا 2.4 متر این قابلیت افزایش می نماید
 

  

 

آخرین بروزرسانی (دوشنبه, 15 شهریور 1389 ساعت 15:22)

ادامه مطلب...

 

تاثیر وضعیت جغرافیایی و آب و هوا برشبکه های وایرلس

میانگین امتیار کاربران: / 2
ضعیفعالی 

 

شبکه های وایرلس به شدت تحت تاثیر متغیر های خارجی و داخلی قرار می گیرند که از آن جمله می توان به پدیده های آب و هوایی مانند :باد، باران ، برف ، مه ، دما و فشار که همگی ناشی از موقعیت جغرافیایی منطقه مورد نظر می باشد اشاره کرد .
لازم به ذکر است که امواج حاصل در شبکه های وایرلس از نوع الکترومغناطیس (EM) می باشند .

 

آخرین بروزرسانی (دوشنبه, 15 شهریور 1389 ساعت 15:22)

ادامه مطلب...

 
مطالب بیشتر...